Home / Cestovanie / Leto sa blíži a Vy ešte nemáte našetrené na rodinnú dovolenku?

Leto sa blíži a Vy ešte nemáte našetrené na rodinnú dovolenku?

Zima už konečne končí a ani sa nenazdáme, bude tu leto. Je to presne to obdobie, kedy máme najviac príležitostí si oddýchnuť, či už aktívne alebo pasívne. Možno si práve hovoríte, že je to ešte ďaleko, ale uvidíte, ten čas ubehne ako voda a zrazu tu bude jún či júl.

Čoraz viac by ste sa mali preto zaujímať o to, kam, kedy a ako strávite svoju letnú dovolenku. Je jedno, či chcete dovolenkovať doma alebo v zahraničí, myslieť na organizačné veci treba už skôr. Najviac však treba myslieť na to, z čoho dovolenku zaplatiť a koľko to bude stáť.

Ak by ste chceli rozumne ušetriť a zároveň si dopriať oddych, máme tu pre vás niekoľko tipov, ako na to. Nech sa páči!

Plánujte vopred alebo choďte zo dňa na deň

Pojmy „last minute“ a „first moment“ asi poznáte dnes už každý. Práve prostredníctvom takýchto akciových ponúk môžete zaujímavo ušetriť, čiže buď si naplánujte dovolenku ešte pred koncom roka, alebo jednoducho majte zbalené kufre a čakajte na nejakú zaujímavú ponuku na poslednú chvíľu. Týmto spôsobom môžete pokojne ušetriť tretinu až polovicu pôvodnej sumy.

Správny termín vs. nesprávny termín

Okrem akciových ponúk sa dá ušetriť aj výberom správneho termínu. Pod týmto pojmom si predstavte termín mimo najväčšej sezóny, čo je obdobie od júna do septembra. Ak chcete ísť na dovolenku niekde, kde je teplo, pokojne si vyberte termín v máji či októbri. Okrem finančnej úspory získate aj viac pohodlia, nakoľko bude obsadených menej lôžok a všade bude menej turistov.

Lokalita rozhoduje

Rozhodli ste sa ísť k moru? Určite budete mať z hotela priamo pri pláži krásny výhľad a do vody len pár minút, ale presne takéto miesta bývajú najdrahšie. Pokiaľ nemáte peňazí nazvyš a viete obetovať zopár minút denne navyše, rozhodnite sa pre ubytovanie ďalej od pláže. To isté platí pochopiteľne nielen v prípade mora, ale aj v prípade hôr.

Spôsob dopravy

Ak idete na dovolenku bez toho, aby ste mali pevne určený spôsob dopravy, stojí za to zvážiť použitie konkrétneho dopravného prostriedku. Ak nejdete príliš ďaleko, zvážte vlak, je to z pohľadu pohodlia a ceny najlepšia možná kombinácia. Pokiaľ budete plánovať dovolenku dostatočne vopred, ušetriť zas môžete skorou rezerváciou letenky. Doprava  vlastným autom býva paradoxne najdrahšia.

Nákupy a vstupné

Priamo na dovolenke sa dá šetriť tiež a to najmä na nákupoch a vstupnom na rôzne miesta. Zistite si už vopred, či existuje nejaká zľava pre celú rodinu alebo či sa dá zakúpiť vstupenka vopred a lacnejšie. Pri nákupoch si dávajte pozor na suveníry, tie vedia spraviť riadnu dieru v peňaženke. Skúste radšej priniesť niečo zaujímavejšie a zadarmo, napríklad piesok z pláže a podobne.

Na jedle viete rozumne ušetriť

Náš posledný tip sa týka jedla. Nie, nebojte sa, nebudeme vám radiť, aby ste si nabalili doma na dovolenku 50 paštét a konzervy, to určite nie. Môžete však rozumne hospodáriť, napríklad využívať tzv. Happy hour v reštauráciách, prípadne využiť internet a nájsť priamo na mieste lacnejšie podniky s lepšími cenami. Ak nemáte jedlo v cene pobytu ako napríklad “all inclusive” určite sa  tam nestravujte, pretože cena by Vás nemilo prekvapila.

Stále vám to nevychádza? Požičajte si!

Vyskúšali ste všetky možnosti a stále nemáte dostatok peňazí na dovolenku? Našťastie, nemusíte si ju odopierať, viete si ju zariadiť aj bez toho. Ako? Môžete si na ňu požičať! Áno, dnes už existuje aj pôžička na dovolenku a neverili by ste, ako veľmi je populárna.

Potrebné financie môžete získať napríklad aj cez nebankové pôžičky, ktoré sa svojimi podmienkami dnes približujú už tým bankovým. Oddych si predsa zaslúžite, splácať dovolenku môžete pokojne aj potom. Práve na dovolenke môžete načerpať dostatok síl do zvyšku pracovného roka a všetko tak hravo splatíte!