Home / Zdravie / Pamäťová pena, dar z vesmíru

Pamäťová pena, dar z vesmíru

Zrejme si myslíte, že astronautika sa vás nijako netýka. Že ani len náhodou nemôžete prísť do styku s výrobkami a materiálmi používanými vo vesmíre. Môžete a prichádzate. Noc čo noc. Minimálne tí, ktorí používajú na svojich lôžkach matrace vyrobené z pamäťovej alebo tiež viskoelastickej peny.

Cíťte sa ako astronauti

Pamäťová pena bola pôvodne vyvinutá NASA a prioritne bola zhotovená pre pohodlie vesmírnych dobyvateľov. Na vesmírne lety, na odľahčenie nadmerne zaťažovaných tiel astronautov pri štarte. No a keďže astronauti sú presne takí istí ľudia ako my, neexistuje žiaden rozumný dôvod, prečo by pamäťová pena nemohla byť určená pre nás.

A skutočne je. Obrovské využite našla pri výrobe matracov, starajúcich sa o náš kvalitný, zdravý, upokojujúci a posilňujúci spánok. I keď pri zaspávaní síce určite nepociťujete taký tlak ako pri štarte reketoplánu, zaspávanie je v podstate naštartovanie vášho oddychu.

Charakteristika pamäťovej peny

Najdôležitejšie je zdravotné hľadisko. Je antialergická, odolná proti mikroorganizmom. Prispôsobiteľná ľudskému telu, kopíruje jeho tvar. Matrac vyrobený z tohto materiálu vás objíme a úplne pohltí. Po uvoľnení tlaku sa vráti do pôvodnej polohy. Matrace z pamäťovej peny sa vždy kombinujú s ďalšími penami, ako je napríklad PUR alebo HR pena. Spolu tvoria dokonalý podklad na relax a odpočinok, pretože sa v nich snúbia všetky pozitívne vlastnosti pien. Vzdušnosť, pevnosť, životnosť, zdravotná neškodnosť.

Takéto matrace sú vhodné i pre ľudí s bolesťami krčnej chrbtice, chrbta, krížov, kĺbov a svalov. Uvoľňujú nahromadené napätie v tele, regenerujú, zmierňujú bolesti. Sú vhodné prakticky pre všetkých. Odporúčajú ich i lekári a obľúbené sú aj v nemocniciach ležiacimi pacientmi, keďže sú pre nich najpohodlnejšie.

Matrac a rošt

Sú ako dvaja nerozluční kamaráti. Navzájom sa dopĺňajú, jeden bez druhého nemôžu existovať. Penové matrace, ktoré nevynikajú extra pružnosťou, si najviac rozumejú s lamelovými roštami. Práve tie vďaka svojmu konštrukčnému riešeniu dokážu túto pružnosť zabezpečiť. Lamely by však nemali mať väčší rozstup ako šesť centimetrov. V prípade širších medzier by mohlo dochádzať k deformácii matraca, a tým aj k jeho poškodeniu. Treba mať na pamäti i to, že lamelový rošt môže pocitovo znížiť jeho tvrdosť.

Cenovo dostupné

Samozrejme, ako všetky ostatné produkty, tak i penové matrace sa dajú zabezpečiť vo viacerých cenových hladinách. Všetko závisí od hustoty, použitej peny, ich kombinácií a od celkovej hrúbky. V zásade platí, že sú dostupné pre všetkých, a teda nie je dôvod, prečo by ktokoľvek nemohol skúsiť ten istý pocit ako prví astronauti.