Home / Bývanie / Pekný nábytok nie len v dome, ale aj v jeho okolí

Pekný nábytok nie len v dome, ale aj v jeho okolí

Obdobie nákupu záhradného nábytku je v plnom prúde, preto sme pripravili základné rady, ktorými sa kupujúci môžu riadiť, ak si chcú vybrať ten správny typ. Záhradný nábytok sa na Slovensku v exteriéri zvyčajne využíva len časť roka. Preto je treba pri jeho výbere zohľadňovať aj faktory, ktoré pri bežnom interiérovom nábytku netreba brať do úvahy.

Prvým faktorom je dĺžka záruky. Ak sa niečo používa v exteríéry tri – štyri mesiace v roku, je dvojročná záruka málo. Treba sa obzerať po dlhšej – seriózny predajca ju poskytuje automaticky.

Druhým faktorom je možnosť dokupovania ďalších častí. Ak sa časom objaví potreba dokúpiť ďalšie kreslo rovnakého typu ako je set na vašej terase, môžete naraziť na problém. Jedinou možnosťou rozšírenia bude kúpa ďalšieho setu 🙂 U seriózneho predajcu  si môžete svoj set nakombinovať podľa svojich predstáv hneď od začiatku.

Podobnou samozrejmosťou je ponuka príslušenstva – napríklad podušiek, ktoré sú farebne zladené a rozmerovo vhodné k vybranému záhradnému nábytku.

Čo sa týka výberu materiálu, použitého na záhradný nábytok, v ostatných rokoch získava stále väčšiu popularitu umelý ratan (polyratan). Samozrejme, umelý je len výplet. Kostra nábytku je hliníková či oceľová. Tento nábytok je skladný, ľahko sa udržiava a vďaka svojmu dizajnu ho nie je problém využiť nie len v záhrade, ale aj v zimnej záhrade či iných interiérových priestoroch.

Podobné vlastnosti má aj nábytok z ťahokovu. Ani tento nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, iba občasné umytie hubkou namočenou v saponáte.

Pri kúpe tohto nábytku je treba sledovať najmä zloženie jednotlivých setov, resp. možnosť výberu kresiel s podrúčkami a bez nich, prípadne vyskúšať, či podrúčky zapadajú pri zasunutí bez problémov pod stôl. Ak totiž chcete kreslo s podrúčkami používať pri stolovaní, môžete naraziť na problém.

Teakové a ďalšie exotické drevá sú zvyčajne dobrou voľbou. O ich kvalite sa diskusia nevedie. Iné je, ako vlastnosti dreva využil výrobca, resp. či pri výrobe použil dostatok dreva a nešetril. Ak sú napr. medzery medzi jednotlivými priečkami kresla širšie, ako samotné priečky, sedenie nebude ani pohodlné, ani dlhotrvajúce. Rovnako sa oplatí skontrolovať hrúbku stola. Ak nemá aspoň tri centimetre, výrobca šetril na nesprávnom mieste.

V oboch prípadoch je dôležité uvažovať aj o potrebe skladovať nábytok mimo sezóny. Preto je stohovateľnosť (skladanie jednotlivých kusov nábytku do seba) veľmi žiadanou vlastnosťou.

Nezabudnite – pri kúpe tovaru, akým je záhradný nábytok, nenakupujete spotrebný materiál, ale tovar, ktorý by mal v ideálnom prípade vydržať desaťročia.