Home / Bývanie / Krbové kachle a sporáky ako doplnok interiéru

Krbové kachle a sporáky ako doplnok interiéru

Poďte aj vy zažiť doma pocit škandinávskeho šťastia. Hygge hýbe svetom. Nie je to nič iné, než domáca pohoda, kedy si zakúrite v kachliach, zabalíte se do deky a sadnete si k nim s teplým čajom a dobrou knižkou.

Kachle ako dizajnový objekt

Vybrať kvalitné kachle vám pomôžu odborníci. Ale výber dizajnu je na vás. Čo je pri ňom dobré zvážiť?

Existujú kachle, ktoré sa hodia predovšetkým do rohu miestnosti. Majú rohu prispôsobený tvar a presklené ohnisko je natočené do interiéru po diagonále. Menej vhodné je krbové kachle, ktoré sú určené len k opretiu zadnou časťou o stenu, umiestňovať do rohu a natáčať ich rovnako ako rohové. Za nimi vám totiž vniká slepý kút, kde sa hromadí nečistota. Musíte si preto zaistiť prístupnosť do tohto rohu a tým sa zas oberáte o priestor. Kachle totiž musia byť viac predsunuté do priestoru.

Ďalším riešením pre umiestnení kachlí do rohu sú kachle v tvare valca. Kombinujú výhody rohových a eliminujú nevýhody klasických, umiestnených v rohu miestnosti.

Orientujte sa tvarom presklenia ohniska. Určite by sa žiadna časť skla nemala opierať o stenu, a to ani vtedy, keď by to nebránilo otváraniu presklených dvierok.

Ak je to čo i len trochu možné, vyberajte krbové kachle alebo sporák už vo chvíli, kedy plánujete komín a buduje vývod z komínu do miestnosti. Len tak nebudete musieť robiť dodatočné kompromisy pri ich výbere a umiestnení.

Sporáky sa vracajú do moderných domov

Sporáky na drevo naše interiéry opustili ako prežitky starých čias. A teraz sa do nich hrdo vracajú. Nie je sa čomu diviť. Niektoré z nich vykúria interiér rovnako dobre ako krbové kachle, a pritom ponúkajú klasické výhody sporáku. Makové buchty, ale aj kačica pečená v sporáku „na tuhé“, budú voňať nostalgiou a nikdy na ne nedáte dopustiť.

V dnešnej dobe, kedy sa preferuje prepojenie priestoru kuchyne, jedálne a obývacej izby, je sporák na drevo ideálnou náhradou krbových kachlí, a to s jasnými pridanými výhodami. Sporáky vypadajú krásne. A nezáleží na tom, či sú liatinové, so smaltom, alebo kachľové.

Krbové kachle s platňou alebo plnohodnotný sporák?

K jednoduchému ohrievaniu jedál alebo na sušenie, dobre poslúžia aj krbové kachle s vrchnou platňou. Udržíte na nich horúci čaj, odhrejete tvaroh, zahrejete na na nich taniere pred stohovaním, vysušíte huby aj ovocie. Ale k plnohodnotnému vareniu a pečeniu potrebujete viac. Klasický sporák na drevo. S plaťňou a rúrou na pečenie.