Home / Bývanie / Bazénové filtrácie: Čo by ste o nich mali vedieť?

Bazénové filtrácie: Čo by ste o nich mali vedieť?

Bazénové filtrácieBazénové filtre majú za úlohu udržať vodu čistú, zdravotne nezávadnú a vhodnú na plávanie. Keď bazénová voda prechádza čerpadlom, čistí sa cez filter a následne sa cyklicky vracia naspäť. Každý typ filtra spolu s rôznym filtračným príslušenstvom ponúka niekoľko významných výhod. Či už ide o nadzemné bazény, alebo bazény do zeme, mali by ste sa oboznámiť s niekoľkými špecifikami, ktoré bazénové filtrácie sprevádzajú.

Bazény s filtráciou: Ktorý filter je pre mňa najlepší?

Bazény s filtráciou sú zodpovedné za udržiavanie správnej cirkulácie vody – inými slovami, filtračný systém je kľúčom k zdravému bazénu. Hoci všetky bazénové filtre vykonávajú spoľahlivú činnosť, v závislosti od typu sa líšia v parametroch, životnosti, či spôsobu filtrácie – tie môžu ovplyvniť výsledné rozhodovanie. Priblížime si dva základné typy filtrácie a to pieskovú a kartušovú.

Piesková filtrácia

Jednou z často vyhľadávaných možností na čistenie bazénov je piesková filtrácia. Má jednoduchú konštrukciu so vstavaným košom na hrubé nečistoty. Keď voda prechádza filtrom, je ťahaná smerom nadol, pričom nečistoty sa u nej eliminujú prechodom cez masu piesku, v ktorej sa nahromadia. Práve pre postupné hromadenie nečistôt je potrebné pieskový filter raz za určitú dobu prečistiť. Túto činnosť zabezpečuje funkcia spätného preplachu. Životnosť pieskového filtra je síce dostatočne dlhá, no pre jeho správny chod netreba zabúdať na pravidelnú výmenu filtračného piesku (raz za dva až tri roky).

Výhody pieskovej filtrácie pre nadzemné bazény a bazény do zeme:

  • Nenáročná údržba
  • Nízkonákladová investícia
  • Dlhá životnosť
  • Jednoduchá výmena náhradných komponentov

Kartušová filtrácia

Ako už názov napovedá, kartušová filtrácia zachytáva bazénové nečistoty prostredníctvom kartuše. Ide o jemné, ale značne citlivé vlákna podobné papieru s filtračnými schopnosťami. Veľkou výhodou tohto zariadenia je jeho jednoduchá inštalácia. Do kartušovej filtrácie zapojíte hadicu (rozmery hadice závisia od konkrétnych parametrov filtra) a bezpečným spôsobom ju spojazdníte zapojením do elektriny. Aj v tomto prípade je potrebné sledovať, kedy nastane pokles filtračného výkonu aby ste vedeli, kedy vymeniť kartušové komponenty s nahromadenými nečistotami za nové.

Výhody kartušovej filtrácie pre nadzemné bazény a bazény do zeme:

  • Solídny výkon
  • Úsporná možnosť
  • Jednoduchá inštalácia a čistenie
  • Vysoká citlivosť

Ďalšie alternatívy pre udržanie čistej vody

Je zrejmé, že bazénové filtrácie vo všeobecnosti spĺňajú dôležitú úlohu. Ich súčasťou sú aj ďalšie komponenty, potrebné pre správny chod bazéna. Patria sem napríklad filtračné ventily, ktoré udržujú správny chod samotnej filtrácie, vypúšťania, spätného chodu či dokončenie výplachu. Spravovanie filtrácie sprevádza aj výmena náhradných dielov. Ide o rôzne náplne (piesok, štrk, filtračné sklo), alebo iné filtračné prvky, ktoré sa dajú vymeniť.

Existujú však aj iné možnosti, ako nadzemné bazény udržať čisté čo možno najdlhšiu dobu. Pre neželané prvky viditeľné voľným okom (lístie, hmyz, konáriky zo stromov) použite čistiace sieťky. Účinnú prevenciu tiež spĺňajú plachty na bazény. Veľmi pohodlná možnosť pre udržanie čistej vody v bazéne je vysávač do bazéna. Cenovo nenáročnú investíciu predstavuje ručný vysávač do bazéna, avšak za vyšší komfort sa považujú moderné robotické verzie, pri ktorých údržba bazéna predstavuje minimálnu námahu. Zabudovaný senzor rozpozná viaceré druhy prekážok a ich čistiaci program sa postará o dno, steny a ostatné povrchy bazéna.