Home / Návody / 7 zaujímavých faktov o kunách

7 zaujímavých faktov o kunách

7 zaujímavých faktov o kunáchKuny patria medzi škodce, ktorých sa desia majitelia rodinných domov, záhradkári, chovatelia i motoristi. Napriek tomu, že kuna zabíja hydinu a spôsobuje veľké škody na majetku, ide o veľmi zaujímavé zviera. 7 faktov o tomto mäsožravcovi vás presvedčia, že kuny sú vskutku obdivuhodné stvorenia .

1. Malá, ale šikovná

Kuna patrí medzi menšie mäsožravce. Jej hmotnosť býva od 1,5 do 2 kg a dorastá do veľkosti 50 cm. Telo kuny je veľmi ohybné a pružné. Nerobí jej problém sa dostať do 5 centimetrovej štrbiny. Vo voľnej prírode kuny žijú v ihličnatých i listnatých lesoch a dožívajú sa 10 až 15 rokov.

2. Rýchla a zničujúca

Kuny sú veľmi rýchle, dlhými až 4 metrovými skokmi sa dostanú zo stromu na strom alebo zo stromu na vašu strechu. Pod strechou si kuna spraví brloh, odhryzne kusy izolácie a zateplenia, zničí steny alebo prehryzne káble k elektronike. Prestane vám fungovať televízia, internet či meteostanica.

3. Prefíkaná a plachá

Kuny sú tiež veľmi prefíkané. Keď im zatarasíte cestu, po ktorej sa dostávajú pod strechu, nájdu si inú škáru. Dokonca môžu posunúť strešnú krytinu a vytvoriť si vlastný vstup na povalu. Ľuďom sa kuny vyhýbajú, nemajú radi hluk a svetlo.

4. Zabíjajúca a ničiaca

Kuna sa neživí len malými hlodavcami alebo hmyzom. Pokojne si zgustne na zvyškoch z vášho koša a dokonca sa nebadane vplazí do kurníka, kde zabije sliepku a inú hydinu. Trúfnu si tiež na zajace. Kuna ničí počas behu za potravou rastliny alebo sa v úrode vyváľa.

5. Občas agresívna

Kuny je zakázané loviť a zabíjať. Ich plodné obdobie je od júla do augusta, kedy sa môže z plachého zvieraťa stať agresívny útočník. Kuna vás v krajnom prípade môže pohrýzť. Okrem uhryznutia sú rizikové jej výkaly, ktoré sú plné patogénov. Kuny prenášajú besnotu a zápal mozgových blán.

6. Zvykne si na hocičo

Proti kunám sa snažia ľudia bojovať rôznym spôsobom. Nastražia na ne pasce, vytvárajú zábrany alebo ich odpudzujú parfumom či savom. Kuny si dokážu na pachy zvyknúť a pascám sa vyhnúť. Odplaší ich hluk a svetlo. Namontujte do podkrovia silnú lampu, zapnite rádio a kuna odíde.

7. Odplaší ju ultrazvuk

Jediné, na čo si kuna nezvykne, je ultrazvukový prístroj Deramax. Deramax vysiela do okolia ultrazvukové signály, ktoré menia intenzitu a frekvenciu. Pre ľudí a domáce zvieratá je prístroj neškodný. Zariadenie Deramax je možné umiestniť v interiéri i exteriéri.