Home / Návody / Čo robiť pre zvýšenie bezpečnosti jazdy a zníženie spotreby paliva?

Čo robiť pre zvýšenie bezpečnosti jazdy a zníženie spotreby paliva?

Čo robiť pre zvýšenie bezpečnosti jazdy a zníženie spotreby paliva?Na bezpečnosť a spotrebu automobilu vo veľkej miere vplýva tlak v pneumatikách. Správny tlak v pneumatikách je jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich nielen bezpečnosť,  ale tiež výkon vozidla. Preto je dôležité neustále monitorovať a udržiavať optimálny tlak v každej pneumatike. Na účel merania sa používajú snímače tlaku pneumatík, ktoré sú posledné roky základným prvkom v modernom automobilovom priemysle.

Typy snímačov tlaku pneumatík

Vo všetkých nových vozidlách sa už od výrobcu nachádzajú nainštalované snímače tlaku pneumatík. Aj majitelia starších vozidiel môžu dodatočne snímač tlaku pneumatík zakúpiť a nechať si ich do automobilu inštalovať. Existujú dva hlavné typy snímačov tlaku pneumatík, ktoré sa používajú na monitorovanie tlaku – priamy a nepriamy systém.

Priamy systém merania tlaku pneumatík

Snímače systému merania sú inštalované priamo vo vnútri každej pneumatiky a sledujú tlak v reálnom čase. Namerané údaje sú následne prenášané do palubného počítača vozidla. Priame snímače sú považované za presnejšie, pretože merajú tlak vo vnútri pneumatiky. Sú samozrejme aj drahšie a nákladnejšie vás vyjde tiež prezúvanie pneumatík s kalibráciou snímačov.

Nepriamy systém merania tlaku pneumatík

Senzory nepriameho systému sa montujú na ventily pneumatík. Senzory sledujú zmeny vibrácií pneumatík a zmenu ich chovanie. Údaje sú opäť odosielané do palubného počítača. Cena nepriameho systému je nižšia, ale údaje o tlaku nie príliš presné. Po každom meraní musíte tlak overiť na čerpacej stanici. Radšej kúpte lacné pneumatiky a investujte do lepšieho snímača tlaku.

Prečo sa oplatí monitorovať tlak v pneumatikách

Ak nemáte vo vozidle systém merania tlaku, odporúčame jeho hodnoty preveriť aspoň raz za dva týždne. Tlak overte aj v prípade, že sa chystáte na dlhšiu cestu alebo máte vozidlo zaťažené nákladom vyššej hmotnosti. Tlak v pneumatikách sa oplatí monitorovať z nasledujúcich dôvodov.

  • Zvýšenie bezpečnosti jazdy: Správny tlak v pneumatikách zvyšuje stabilitu vozidla a zlepšuje ovládateľnosť, čo znižuje riziko nehôd.
  • Dlhšia životnosť pneumatík: Neustála kontrola a udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách predlžuje ich životnosť a znižuje náklady na výmenu za nové.
  • Zníženie spotreby paliva: Správny tlak v pneumatikách znižuje valivý odpor, čo zlepšuje účinnosť paliva a šetrí peniaze na palive. Všímajte si označenie pneumatík, ktoré údaje o valivom odpore udávajú v kategóriách.
  • Ekologické hľadisko: Efektívnejšia spotreba paliva znamená nižšiu emisiu skleníkových plynov a menej znečisťovania ovzdušia.
  • Nižšie riziko defektu pneumatiky: Monitorovanie tlaku v reálnom čase umožňuje vodičovi okamžite reagovať na pokles tlaku alebo poškodenie pneumatiky, čo znižuje riziko defektu pneumatiky na ceste.

Monitorovanie tlaku v pneumatikách je kľúčové pre bezpečnosť, účinnosť a životnosť vozidla. Výber medzi priamym a nepriamym snímačom tlaku pneumatík závisí od vašich osobných preferencií a nárokov na presnosť. Bez ohľadu na to, ktorý typ snímača tlaku pneumatík preferujete, jedna vec je istá – udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách prispieva k pohodovejšej jazde.