Home / Šport / Stále viac ľudí preferuje posilňovanie – prečo je silový tréning lepší ako kardio cvičenie?

Stále viac ľudí preferuje posilňovanie – prečo je silový tréning lepší ako kardio cvičenie?

Stále viac ľudí preferuje posilňovanie - prečo je silový tréning lepší ako kardio cvičenie?

Stále viac ľudí preferuje posilňovanie – prečo je silový tréning lepší ako kardio cvičenie?

V posledných rokoch rastie popularita silového tréningu. Čoraz viac ľudí dáva prednosť dvíhaniu činiek pred behom na páse či jazdou na bicykli. Existuje pre to niekoľko dôvodov. Silový tréning je skvelý spôsob, ako zlepšiť celkové zdravie a kondíciu. Ak ste pripravení na zmenu, skúste začleniť silový tréning do svojho cvičebného programu a presvedčte sa sami o jeho benefitoch.

Silový tréning buduje svaly

Svaly sú tkanivo, ktoré spaľuje najviac kalórií. Vďaka posilňovaniu preukázateľne spaľujete kalórie ešte niekoľko hodín po cvičení, čím sa efekt tréningov zvyšuje. Kardio cvičenie síce spaľuje kalórie počas aktivity, no nevedie k budovaniu svalovej hmoty v rovnakej miere ako silový tréning. Väčšina ľudí po kardio cvičení pocíti vlčí hlad, čo vám nehrozí, keď dvíhate jednoručky.

Silový tréning zlepšuje metabolizmus

Silový tréning zvyšuje váš bazálny metabolizmus (BMR), čo je počet kalórií, ktoré vaše telo spáli v pokoji. To znamená, že aj keď necvičíte, budete spaľovať viac kalórií vďaka svalovej hmote, ktorú ste si vybudovali. Kardio cvičenie síce môže mierne zvýšiť BMR, no efekt nie je taký trvalý ako pri silovom tréningu.

Silový tréning posilňuje kosti a kĺby

Silový tréning je skvelý spôsob, ako posilniť kosti a kĺby. Silné kosti a kĺby pomáhajú predchádzať zraneniam a zlepšiť celkovú funkčnosť pohybového aparátu. Podobný efekt má síce aj kardio, ale posilnené svaly lepšie odolávajú záťaži a držia pohybový aparát v lepšej kondícii.

Silový tréning zlepšuje náladu a znižuje stres

Silový tréning má preukázané benefity pre duševné zdravie. Pomôže zlepšiť náladu, znížiť stres a úzkosť a zvýšiť hladinu energie. Posilňovanie s partiou ľudí v centre alebo počas kruhových tréningov je tiež skvelé pre budovanie sociálnych väzieb. Navyše vás posilňovanie neprestane baviť ani po dlhom čase. Vždy je možné zostaviť tréning, ktorý bude odlišný od predchádzajúceho, a to vďaka pomôckam na cvičenie i vlastnej váhe. Ak chcete cvičiť doma, stačia vám lacné a skladné pomôcky ako sú hrazda, činky či odporové gumy. Nazrite do ponuky obchodu inSPORTline a zariaďte si vlastné domáce fitness centrum.

Silový tréning je efektívny a časovo nenáročný

Silový tréning je možné absolvovať v relatívne krátkom čase. Na dosiahnutie skvelých výsledkov stačí cvičiť 2-3 krát týždenne po 30-60 minút. Kardio cvičenie si zvyčajne vyžaduje viac času, a to 45-60 minút 4-5 krát týždenne. Efekt cvičenie ešte viac zvyšujú rôzne druhy tréningov, napríklad HIIT. Odporúčame prvé silové tréningy absolvovať pod dohľadom trénera, ktorý vás naučí techniku a dýchanie, je tiež inšpiráciou pre váš ďalší progres.

Tipy pre prvý silový tréning

Začnite s ľahkými váhami a postupne ich zvyšujte. Ako začiatočník sa zamerajte na základné cviky ako sú drepy, mŕtve ťahy, tlaky na lavičke alebo veslovanie. Na cvičenie používajte kvalitné pomôcky a stroje, ktoré znížia riziko zranenia. Dbajte na dostatok odpočinku medzi sériami a cvičeniami. Po tréningoch doprajte telu kvalitnú stravu s dostatkom proteínov.

Autor: Gabriela Kudláčová