Home / Návody / Variabilné možnosti využitia strešných boxov

Variabilné možnosti využitia strešných boxov

Variabilné možnosti využitia strešných boxov

Variabilné možnosti využitia strešných boxov

Strešné boxy nie sú výlučne sezónnou záležitosťou. Môžu vám poslúžiť po celý rok a uľahčiť prepravu rôznych vecí. Jednorazová investícia sa tak stane veľmi výhodná. Boxy sú čoraz obľúbenejšou možnosťou, ako zmeniť malé osobné vozidlo na dodávku. Vyrábajú sa v rôznej veľkosti, čo umožňuje nájsť presne taký box, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Ako sa dajú využiť strešné boxy

Ak často podnikáte výlety do prírody, cyklistické víkendy alebo máte chatu mimo mesta, oceníte extra priestor v strešnom boxe na nafukovacie matrace, piknikové koše a ďalšie objemnejšie či športové potreby. Užší strešný box necháva na streche auta dostatočný priestor, aby sa na nosič zmestil aj bicykel alebo kajak.

Nesťahujete sa síce každý deň, ale box je možné využiť aj na sťahovanie menších predmetov. Pri sťahovaní nenahradí prívesný vozík, ale strešný box pojme prekvapivé množstvo vecí ako sú škatule s oblečením, deky, vankúše či menší nábytok. Zbaví vás tak nutnosti viackrát cestovať tam a späť. Pozor však na preťaženie, aby ste nezničili nové pneumatiky kormoran.

Ak potrebujete previezť novo zakúpené menšie kúsky výbavy do domácnosti ako je stolička, detský bicykel či zložená detská postieľka, strešný box môže byť ideálnym riešením. Ušetríte si tak starosti s požičiavaním dodávky alebo prívesu.

A čo vaše koníčky? Strešný box bez problémov prevezie výbavu pre rybárov alebo poľovníkov. Umožní vám prepraviť rybárske prúty, pušky, návnady a ďalšie rybárske či poľovnícke potreby bez toho, aby museli obetovať priestor v aute. V zime sa do neho zmestí snowboard alebo bežky.

Bezpečnosť na prvom mieste

Keď máte plne naložený strešný box na streche, nespoliehajte sa len na kvalitné zimné a letné pneumatiky. Nutné je jazdiť iným štýlom ako bez boxu. Neprekračujte maximálnu nosnosť strešného boxu ani nosnosť strešných nosičov. Preťaženie môže ovplyvniť ovládanie vozidla a bezpečnosť jazdy.

Dôkladne upevnite batožinu v strešnom boxe popruhmi a uistite sa, že je všetko bezpečne zaistené. S namontovaným strešným boxom sa zvýši celková výška vozidla. Dávajte pozor na nízke podjazdy, garážové brány a visiace vetvy stromov. Počítajte s miernym zvýšením spotreby paliva v dôsledku zvýšeného odporu vzduchu. Tento fakt ovplyvníte plynulou jazdou.  V niektorých krajinách môžu platiť špeciálne predpisy týkajúce sa strešných boxov, napríklad ohľadom dĺžky alebo presahu nákladu. Pred cestou do zahraničia si overte miestne predpisy.

Autor: Gabriela Kudláčová