Každý z nás vie, že ak chce po vianočnom prejedaní a konzumovaní množstva nezdravého jedla fungovať v poriadku, musí sa očistiť. Pochopiteľne, nemyslíme očistenie pod tečúcou vodou v kúpeľni, ale vnútorné prečistenie organizmu. Detoxikácia je
jednou z najdôležitejších činností pre udržanie a vylepšenie zdravia. Taktiež ak sa chcete vyhnúť civilizačným chorobám veľkým oblúkom, je dobré robiť takúto očistu aj každý týždeň.
Odkiaľ sa k nám choroba dostane?
Dostali sme sa k veľmi dôležitej otázke. Keď sa s ňou popasujeme, pochopíme jednoduchú pravdu: všetky choroby sa k nám dostávajú ústami. Náš organizmus má veľmi silný a niekoľkostupňový očistný systém. Prvým očistným stupňom, ktorým sa budeme v tomto článku bližšie venovať, je hrubé črevo. V ňom sa zneškodňujú a vylučujú toxíny a nepotrebné potravinové látky.
Hladovanie a očista
Známy americký dietológ Paul Bragg objavil účinný prostriedok k očiste hrubého čreva – je ním hladovanie. Hladovanie jedenkrát za týždeň počas 24 až 36 hodín umožňuje, aby organizmus získal dostatočnú energiu, ktorú strácal na spracovanie a trávenie potravy. Teraz ju môže využiť k pokrytiu iných potrieb. Počas tejto doby sa výkalové kamene od črevnej steny do určitej miery odlúpnu. Prvým jedlom po ukončení hladovky by mal byť šalát z čerstvej mrkvy a šalátu bez korenia a oleja. Tento šalát slúži ako zvláštna metla, ktorá vymetie zostatky usadenín.
Účinná prevencia
Pokiaľ sa chcete preventívne chrániť proti zlým usadeninám v hrubom čreve, odporúčame piť šťavy z čerstvej zeleniny. Najlepším riešením k regenerácií hrubého čreva je šťava pripravená z 285g mrkvy a 170g čerstvého špenátu. Inú šťavu, ktorá má však slabšie účinky, si môžete pripraviť z 285g mrkvy, 85g červenej repy a 85g uhoriek. Pokiaľ nemáte k dispozícií niektoré z uvedených druhov zeleniny, vypite denne minimálne pol litra mrkvovej šťavy. Nikdy predtým nebolo čistenie organizmu takou hračkou. Spravte niečo malé pre svoje zdravie a telo, ktoré sa vám neskôr patrične odvďačí.
Autor: Michaela
Foto: sxc.hu