Home / Cestovanie / Snehová poradňa pre motoristov: Ako si vybrať snehové reťaze?

Snehová poradňa pre motoristov: Ako si vybrať snehové reťaze?

Snehová poradňa pre motoristov- ako si vybrať snehové reťazeKúpa snehových reťazí je v týchto mesiacoch viac ako aktuálna. Blíži sa čas zimných dovoleniek a jazdenia v zasneženom teréne. Veľa rodín sa vyberie na lyžovačku do hôr vlastným vozidlom. Mnohé úseky v horách sú vyznačené značkou, ktorá prikazuje jazdu so snehovými reťazami. Neostáva vám teda nič iné, ako kliknúť na e-shopy alebo zájsť do kamennej predajne so snehovými reťazami.

Prečo by ste si mali kúpiť snehové reťaze

Kvalitné a hlavne nové zimné pneumatiky sú na rovných cestách či diaľniciach dostačujúcou ochranou proti šmyku, problém nemajú ani so snehovou nádielkou. Horšie je to v horách. A nielen tam. S vozidlom sa počas zimy môžete dostať do oblastí, kde terén prudko stúpa. Ak sú takéto úseky pokryté snehom, preventívne si pred stúpajúcim terénom nasaďte snehové reťaze. Inak sa vám môže stáť, že kopec nevyjdete. Pred takýmito úsekmi ciest vsádzajú na reťaze aj profesionálni šoféri nákladiakov, pre ktorých sú určené reťaze na dodávky. Na Slovensku nie sú reťaze súčasťou povinnej výbavy, ale napríklad v susedom Rakúsku áno. Na našom území musíte reťaze zo zákona nasadiť len tam, kde vám to prikazuje značka C14 Snehové reťaze, a to v čase, keď je vozovka zasnežená a zľadovatená.

Ktoré reťaze vybrať

Pri výbere snehových reťazí sa neriaďte len ich cenou. Napríklad reťaze na SUV 4×4 musia byť oveľa viac odolné ako na menšie vozidlá a mali by ste ich nasadiť na všetky nápravy. V zásade sa reťaze vyberajú podľa veľkosti pneumatík. Okrem toho si môžete vybrať z viacerých druhov. Najbezpečnejšie sú kovové reťaze, ale stretnúť sa môžete aj s textilnými alebo plastovými. Textil a plast vám neposkytnú dostatočnú ochranu a reťaze vyrobené z týchto materiálov vám ani dlho nevydržia. Ak vsadíte na oceľ, máte na výber z troch typov kovových reťazí. Delia sa podľa toho, ako sú skonštruované ich oká. Rebríkové snehové reťaze patria medzi lacnejšie, ale ich nevýhodu je komplikované nasádzanie a nízka účinnosť pri prudkom stúpaní. Reťaze s priečkovou stopou v tvare písmena H alebo X sú na tom pri stúpaní oveľa lepšie a hodia sa aj do veľmi náročného terénu. Najlepšiu priľnavosť na snehu i na ľade majú kovové reťaze so šikmou stopou. Ich účinnosť je maximálna, pretože pokrývajú celú plochu pneumatiky. Posledným tipom je, aby ste si kúpili reťaze od známych značiek. Predídete tak sklamaniu z rýchleho opotrebovania alebo iných konštrukčných porúch.