Home / Bývanie / Ako vybrať koberec na balkón/terasu?

Ako vybrať koberec na balkón/terasu?

Ako vybrať koberec na balkón/terasu?Terasy a balkóny sú ideálne na odpočinok počas teplých dní. Preto sa oplatí vytvoriť si priestor, ktorý podporí relaxáciu a kde môžeme príjemne tráviť čas. Terasy a balkóny sa najčastejšie obkladajú dlaždicami alebo doskami a ich ekvivalentmi, ktoré sa ľahko udržiavajú v čistote a vyzerajú elegantne. Veľkým problémom, najmä v lete, je však zahrievanie takýchto povrchov, ktoré znemožňuje chôdzu naboso. Ako tomu zabrániť? Na terasu alebo balkón môžete umiestniť špeciálny vonkajší koberec, ktorý sa nezahrieva a je pohodlný aj naboso. Aký koberec si vybrať?

Z akého materiálu si mám vybrať balkónový koberec?

Na balkón alebo terasu nemôžeme dať rovnaký koberec ako do obývačky, ak ho neplánujeme každý večer zrolovať z obavy pred zmenou poveternostných podmienok. Treba však uznať, že je to dosť nepohodlné riešenie. Koberec, ktorý absorbuje vodu, mení farbu vplyvom slnečného žiarenia alebo sa deformuje vplyvom teploty, určite nebude vhodný a spôsobí veľa problémov. Preto by koberec na balkón alebo terasu nemal byť vyrobený z prírodných vlákien, ale zo syntetických vlákien odolných voči akýmkoľvek nepriaznivým podmienkam, ktoré sa zároveň veľmi ľahko udržiavajú v čistote.

Koberec na balkón a terasu – aká je správna veľkosť?

Veľkosť koberca, ktorý si vyberieme na terasu alebo balkón, je individuálna záležitosť. Niektorí z nás ho potrebujú ako akúsi „rohožku“, teda niečo, čo obmedzí prenos nečistôt do interiéru domu, iní ho chcú doma používať ako podlahovú krytinu a vytvoriť tak pohodlné podmienky pre chôdzu naboso. Každá možnosť je dobrá! Balkónový koberec by mal byť predovšetkým praktický – nemal by sa nikde krútiť, čo by mohlo viesť k nešťastnej nehode, a nemal by byť príliš malý – potom by bol len dekoráciou bez akéhokoľvek využitia. Preto je najlepšie vybrať koberec, ktorý pokryje najčastejšie používanú časť terasy alebo balkóna.

Vzory balkónových kobercov

Aj tu platí úplná voľnosť, hoci sa uprednostňujú vzory a farby, ktoré sú skôr univerzálne a nadčasové, t. j. béžová, sivá a hnedá, a motívy ako pruhy alebo motívy pripomínajúce dlaždice či drevo. Samozrejme, môžete sa aj trochu odviazať a vybrať si niečo v štýle „perzských kobercov“, ak to zapadá do celkového usporiadania terasy a korešponduje s interiérom domu – koniec koncov, koberec z neho bude vidno. Dôležitejšia ako dizajn je však funkčnosť, ktorá by mala byť rozhodujúca.