Home / Cestovanie / Ktoré boli najpredávanejšie autá za rok 2022?

Ktoré boli najpredávanejšie autá za rok 2022?

Ktoré boli najpredávanejšie autá za rok 2022?Rok 2022 bol charakteristický problémami s dodávateľskými reťazcami. Tento fakt ale vôbec neodradil kupujúcich. Aké autá sa v roku 2022 predávali najviac?

Predaj áut v roku 2022 nebol vôbec jednoduchý. Problémy s dodávateľskými reťazcami nadviazali na predošlý rok a ovplyvňovali zásoby predajcov. Pre kupujúcich bolo skutočne ťažké nájsť nové vozidlá, za rozumnú cenu a za krátky čas.

Nie je žiadnym prekvapením, že mnohé automobilky zaznamenali v porovnaní s rokom 2021 prudký pokles predaja. Aj v tomto čase sa však našlo niekoľko obľúbených modelov, ktoré ľudia radi nakupovali. Aké vozidlá boli obľúbené vo svete, v Európe a u nás – na Slovensku?Ktoré boli najpredávanejšie autá za rok 2022?

Vo svete

Napriek tomu, že sa celý svet transformuje smerom k elektromobilite, v rebríčkoch i naďalej vládnu autá s klasickým spaľovacím motorom. Svetovo najpredávanejším autom je už niekoľko rokov Toyota Corolla.

Zmenu smerom k zelenšej budúcnosti signalizuje aj hybridná verzia tejto značky Toyota RAV4. Tento model sa stal najpredávanejším SUV na svete.

Potrpíte na americké značky? V tom prípade vás určite vás poteší tretie miesto pre Big pick up od Ford F-Series. Toto auto je taktiež najpredávanejším modelom v celej Severnej Amerike. Či už si preto zvolíte jeho kúpu na Slovensku alebo dovoz auta z usa, táto kúpa vás rozhodne nesklame.

Keď už sme načali tému elektromobility, prekvapením je fakt, že v rebríčku najpredávanejších automobilov nasleduje Tesla Model Y. Tá sa tak ku svojim konkurentom nápadne priblížila o neuveriteľných 15 miest.

V Európe

Presne 14 rokov nemal Volkswagen Golf v európskych rebríčkoch konkurenciu. V minulom roku ho na piatu pozíciu posunuli hneď 4 modely áut.

Najpredávanejším v Európe sa stal Peugeot 208. Prvýkrát po roku 2007 sa tak značka môže tešiť z víťazstva, ktoré naposledy získala s modelom 207.

V tesnom závese nasleduje Dacia Sandero. Zdá sa, že Golf má konkurenciu aj vo vlastných radoch, pretože model Volkswagen T-ROC sa umiestnil vynikajúcom na treťom mieste.

Štvrtý sa umiestnil obľúbený model nežnejšieho pohlavia – Fiat/Abarth 500.

Na Slovensku

Ak ste si mysleli, že predaj áut na Slovensku nezažíva boom, ste na omyle. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu je medziročný nárast registrácií nových vozidiel o 3,12 % vyšší ako pred rokom.

Najpredávanejším autom na Slovensku za rok 2022 je Hyundai i30. Tento model kórejského auta vyradil z prvého miesta aktuálne druhú Škodu Fabiu.

 

V posledných rokoch zažívajú zlatú éru modely SUV a crossovery. Viete, že každé druhé predané auto na Slovensku patrí do tejto skupiny vozidiel? Na domácom trhu je tak ich podiel niečo cez 50 %. Na čele tohto rebríčka doslova kraľuje Kia Sportage, ktorá je aj tretím najpredávanejším automobilom na Slovensku. Na štvrtom mieste sa umiestnila Kia Ceed.

Zaujímavé však je, že 5 zo 6 modelov značky Škoda poklesli v rebríčku od 2 – 21,7 %. Jediný model značky Škoda, ktorý zaznamenal v minulom roku nárast v počte predaných áut je model Kodiaq.

Na slovenskom trhu dominujú benzínové autá, o polovicu menej ľudia nakupujú hybridy a nasledujú naftové autá. Ako je to ale s elektromobilmi? V roku 2022 zaznamenal ich predaj rekordné zvýšenie o takmer 40 %. Avšak, ich trhový podiel je zanedbateľný a tvorí iba 1,76 %. Na zelený trend v automobilovom priemysle si tak na domácom trhu ešte musíme počkať.

Ste majiteľom niektorého z najpredávanejších modelov áut? Alebo by ste radi vymenili staré za nové? Tieto odporúčania vám môžu poslúžiť ako inšpirácia za novým automobilovým snom. Veď nie nadarmo patria k elite bežných osobných automobilov. Mnoho Slovákov sa dnes obracia na dovoz áut z Nemecka alebo z iných krajín zahraničia. Je to najmä preto, lebo auto z Nemecka je zvyčajne vo veľmi dobrom udržiavanom stave a zároveň za rozumnú cenu. Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek auto, najdôležitejšie je, aby sa vám s ním jazdilo dobre a vydržalo dlho v dobrej kondícii.

 

 

Zdroj: Unsplash

Zdroj: Pexels