Stacionárne bicykle sú obľúbené kardio športové stroje, ktoré umožňujú nielen cyklistom trénovať aj počas zimy. Ich obľuba tkvie tiež v tom, že nezaberú toľko miesta ako bežiaci pás alebo veslovací trenažér. Ak uvažujte po lete kúpiť stacionárny bicykel aj do vašej domácnosti, s výberom vám poradíme.
Trénuje celá rodina
Kto bude na bicykli trénovať? Ak celá rodina, musíte brať v úvahu hmotnosť najťažšieho člena rodiny. Podľa tohto údaju vyberte nosnosť rotopeda. Rotoped s robustnejšou konštrukciou je pre tréning pohodlnejší. Na takýchto strojoch sa dá nastaviť výška sedla i riadidiel. Niektoré stacionárne bicykle umožňujú posúvanie sedadla dopredu i dozadu, čím dokonale nastavíte polohu vhodnú pre jazdca. Pri jazde by ste nemali byť v náklone.
Zotrvačník a šliapací stred
Ak bývate v paneláku, mali by ste kúpiť stacionárny bicykel s čo najtichším chodom. Tichý chod zabezpečuje stred rotopedu. Stroje s ložiskami sú tichšie. Od zotrvačníku rotopeda závisí, aké možnosti tréningu a záťaže stroj poskytuje. Čím je zotrvačník ťažší, tým sú širšie možnosti bicyklovania. Pre progres a zvyšovanie kondície kúpte stroj so zotrvačníkom s hmotnosťou aspoň 9 kg.
Brzdový systém
Brzdenie na rotopede ovplyvňuje životnosť stroja. Na domáce využitie sú najvhodnejšie bicykle, ktoré majú magnetické brzdy. Okrem toho, že nepotrebujú údržbu a neničia sa, majú tiež veľmi tichý chod. V profesionálnych fitness centrách sa využívajú stacionárne bicykle s indukčným brzdným systémom. Indukčný systém je presnejší, čo umožňuje lepšie meranie pokrokov. Oba typy rotopedov kúpite v eshope inSPORTline.
Regulovanie záťaže a funkcie
Lacnejšie rotopedy majú reguláciu záťaže vo forme otočného kolieska. Takéto ovládanie nie je praktické a ani presné. Odporúčame vám investovať do stacionárneho bicykla s elektronickým ovládaním záťaže. Jediným dotykom na riadidlách alebo obrazovke zmeníte stupeň záťaže a volíte tréningový program.
Stacionárne bicykle s displejom a obrazovkou umožňujú aj širšie možnosti funkcií. Na obrazovke môžete sledovať filmy, počúvať hudbu alebo si vytvoriť virtuálnu cyklistickú trasu. Vďaka meraču tepu na riadidlách máte prehľad o spálených kalóriách a kondícii. Samozrejmosťou u všetkých typov bicyklov by mal byť merač najazdenej vzdialenosti.