Home / Bývanie / Ochráňte drevené povrchy pomocou olejov na drevo

Ochráňte drevené povrchy pomocou olejov na drevo

Ochráňte drevené povrchy pomocou olejov na drevo

Ochráňte drevené povrchy pomocou olejov na drevo

Drevo je nádherný prírodný materiál, ktorý vyzerá jedinečne v interiéri i exteriéri. Niektorí ľudia sa tomuto materiálu vyhýbajú z obáv o krátku životnosť a nutnosť ošetrenia. Je pravda, že o drevo sa treba starať, ale vďaka jednoduchej údržbe vám bude slúžiť dlhé roky. Jednou z možností, ako sa o drevené povrchy starať, je jeho ošetrenie olejom na drevo.

Ochrana rôznych drevených povrchov vrátane masívneho nábytku

Oleje na drevo predstavujú skvelý spôsob, ako chrániť a oživiť drevené povrchy. Olej na drevo je v oblasti úprav drevených povrchov veľmi využívaný, pretože drevo chráni pred rôznymi vonkajšími vplyvmi i mechanickým poškodením. Oleje po nanesení pôsobia veľmi prírodne a dodávajú drevu na atraktivite. Oleje na drevo môžu mať rôzne zloženie ako je ľanový olej, olej z citrusu alebo tungový olej.

Po nanesení oleje dobre vsiaknu do štruktúry dreva, čím ho ošetria zvonku i zvnútra. Použitie oleja je jednoduché, nevyžaduje prax a ani skúsenosti práce s drevom.

  • Ako olej na drevo aplikovať?

Prvým krokom je dôkladné vyčistenie povrchu dreva od prachu a nečistôt. Následne sa olej nanáša buď pomocou štetca, handričky, alebo spreja. Ak nie je drevo poškodené, stačí naniesť jednu tenkú vrstvu oleja. Pri staršom dreve sa odporúča aplikovať viac vrstiev, ale až po dokonalom vyschnutí predchádzajúcej. Tento proces by sa mal opakovať podľa potreby do dosiahnutia požadovanej hĺbky farby a lesku. V prípade, že sa po natretí na povrchu nachádzajú zvyšky oleja, môžete ho zotrieť handričkou.

  • Aké pomôcky používať pri aplikácii oleja na drevo?

Existuje niekoľko spôsobov, ako aplikovať oleje na drevo. Jedným z najčastejších spôsobov je ručné natieranie oleja pomocou handričky alebo štetca. Pri tejto metóde je dôležité nanášať olej rovnomerne a vo vrstvách. Niektorí ľudia uprednostňujú použitie spreja, čo umožňuje rýchle a rovnomerné pokrytie väčších plôch.

Ako chráni olej na drevo rôzne drevené povrchy?

Hlavou otázkou majiteľov dreveného nábytku, okien a iného dreveného zariadenia je ako ošetriť a ochrániť nábytok. Odpoveď je jednoduchá – pomocou olejov na drevo. Jednou z najväčších výhod olejov na drevo je ich schopnosť chrániť drevo pred vlhkosťou a plesňami. Oleje na drevo vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu dreva, čím zabraňujú prieniku vody a iných tekutín do dreva. Týmto spôsobom sa minimalizuje riziko plesní. Odporúčame olejom natrieť nielen exteriérový nábytok, ale tiež nábytok v kuchyni a v kúpeľni.

Ak sa nábytok nachádza vo vonkajšom prostredí, oleje ho ochránia voči UV žiareniu. Vytvárajú ochrannú bariéru, ktorá minimalizuje vplyv UV žiarenia na farbu dreva a zabraňuje jeho vyblednutiu. Olej zabezpečí zachovanie pôvodnej farby a lesku dreva aj po mnohých rokoch expozície slnečnému žiareniu. Dôležitá je tiež mechanická ochrana, kedy oleje napĺňajú póry dreva a zvyšujú jeho odolnosť voči poškriabaniu. Oleje navyše zvýraznia prírodnú textúru a vzory dreva. Dodávajú drevu atraktívny a príťažlivý vzhľad. Drevené povrchy ošetrené olejom pôsobia teplejšie a vytvárajú príjemnú atmosféru.