Home / Bývanie / Praktické tipy a odporúčanie pre výber farby stien

Praktické tipy a odporúčanie pre výber farby stien

Praktické tipy a odporúčanie pre výber farby stienMaľovanie interiéru bytu môže výrazne zmeniť jeho atmosféru a vzhľad. Výber správnych farieb je kľúčovým krokom pri vytváraní rodinnej atmosféry a estetiky vo vašom dome. Správna kombinácia farieb môže zvýrazniť priestor, vytvoriť ilúziu rozmernosti a pridať do interiéru osobitý šmrnc. Prinášame vám zopár tipov pre výber a použitie farieb pri maľovaní stien interiéru.

Ako natrieť steny svojpomocne

Výber farieb a tiež natieranie stien zvládnete aj sami. Ako prvý krok nakúpte pomôcky – štetce a valčeky, krycie fólie na nábytok, vaničku s odkvapávačom a potrebovať budete aj rebrík. Nezabudnite na čistiace prostriedky, s ktorými odstránite pôvodnú farbu a umyjete steny od mastnoty. Na znečistenú podlahu po natieraní odporúčame prípravok značky HG.

Postup natierania stien je jednoduchý. Odstráňte starý náter, nerovnosti stien vyplňte tmelom či sadrou. Naneste nový náter v niekoľkých vrstvách. Postupujte od stropu smerom dolu.

Čo zohľadniť pri výbere interiérovej farby

Zvážte veľkosť miestnosti

Pri výbere farby zohľadnite veľkosť miestnosti. Na zvýraznenie menších priestorov zvoľte svetlé farby, ktoré môžu vizuálne rozšíriť miestnosť. Vo väčších miestnostiach môžete experimentovať so sýtejšími farbami, aby ste vytvorili útulnejšiu atmosféru.

Zohľadnite osvetlenie

Osvetlenie miestnosti môže zmeniť vnímanie farby. Pri výbere farby zvážte množstvo prirodzeného svetla a umelé osvetlenie. Svetlé farby môžu pomôcť zvýrazniť priestor s nedostatkom svetla, zatiaľ čo tmavšie farby sú vhodnejšie pre miestnosti s dostatkom prirodzeného osvetlenia.

Dosiahnite požadovanú atmosféru

Farby ovplyvňujú náladu a atmosféru miestnosti. Napríklad teplé farby ako oranžová a žltá vytvárajú príjemnú a pozitívnejšiu atmosféru. Studené farby ako modrá a zelená sú farbami relaxu a pokoja. Pre dosiahnutie vami požadovanej atmosféry sa riaďte princípmi colorterapie.

Ako vytvoriť farebnú harmóniu v interiéri

Pri výbere farieb sa snažte zamerať na harmonické kombinácie. Zvoľte maximálne tri základné farby, ktoré sa dopĺňajú a vytvárajú vyvážený, súdržný vzhľad. Príliš veľa farieb môže viesť k chaotickému vizuálu a vyvolať nepokojnú atmosféru.

Do úvahy zoberte farby ostatného vybavenia interiéru. Súlad medzi farbami na stenách, farbou nábytku a dekorácií dokážu priestorom dodať dokonalý vzhľad. Keď si nie ste istí, ako farby kombinovať, steny vymaľujte neutrálnymi farbami alebo jemnými pastelovými odtieňmi.  Biele, krémové a svetlo šedé farby sú skvelou voľbou, keďže sa dobre kombinujú s rôznymi farbami nábytku a doplnkov.

Pre odvážnejších je skvelým tipom vytváranie kontrastov. Ak sú steny v neutrálnych farbách, môžete pridať nábytok výrazných farieb. Napríklad k bielym stenám postavíte nábytok v čiernej farbe s kovovými detailmi. Vyhrajte sa s doplnkami ako sú vankúše, koberce a závesy. Všetky uvedené doplnky môžu mať rozmanité farby, aby rozbili farebnú jednoliatosť.