Home / Zdravie / Aký máte očný tlak? Jeho výkyvy sú nebezpečné

Aký máte očný tlak? Jeho výkyvy sú nebezpečné

Aký máte očný tlak? Jeho výkyvy sú nebezpečnéSprávne hodnoty očného tlaku sú rovnako dôležité ako hodnoty krvného tlaku. Ak dochádza v oku k zvýšenému vnútroočnému napätiu, môžu nastúpiť rôzne problémy so zrakom a dokonca k jeho nenávratnému poškodeniu. Ako vplýva očný tlak na kondíciu očí a ako sa dá zvýšený tlak liečiť?

Čo spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku

Vnútroočný tlak resp. očný tlak sa zvyšuje v prípadoch, kedy sa očná tekutina z oka nevyplavuje a hromadí sa v očnej buľve. Nedostatočná priechodnosť očných kanálikov spôsobí, že tlak sa začne dvíhať a oko sa deformuje, opúcha. Normálne hodnoty očného tlaku sa pohybujú od 10 až do 21 mmHg.

Príčiny zvýšeného očného tlaku

Glaukóm (zelený zákal) je jednou z najčastejších príčin zvýšeného vnútroočného tlaku. Ide o očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Druhou príčinou býva už spomínané hromadenie očnej tekutiny. Zmeny očného tlaku môžu spôsobiť aj zranenia očí. Ignorovať by ste nemali zápaly očí. Zápalové stavy šošoviek, skléry a ciliárneho telieska ovplyvnia očný tlak.

Čo sa deje s okom pri zmene očného tlaku

Zvýšený vnútroočný tlak vytvára dodatočný tlak na očnú kôru, čo má za následok deformáciu očného tvaru a poškodenie vnútorných očných štruktúr. Trvalý zvýšený vnútroočný tlak môže spôsobiť poškodenie zrakového nervu (optického nervu). Porušenie zrakového nervu vedie k postupnej strate zraku. Zvýšený tlak ovplyvňuje cievy v očiach a zmeny v prekrvení očných tkanív.

Pozor na to, že zvýšený vnútroočný tlak môže byť asymptomatický a bez liečby viesť k vážnym problémom so zrakom. Pravidelné očné vyšetrenia a diagnostika zvýšeného vnútroočného tlaku sú kľúčové pre prevenciu a liečbu očných problémov spojených s týmto stavom.

Ako sa navonok prejaví zvýšený očný tlak

V niektorých prípadoch sa zvýšený očný tlak navonok vôbec neprejavuje. Avšak medzi jeho časté príznaky patria:

  • bolesti hlavy
  • zhoršené videnie
  • opuchy očí
  • zvracanie
  • začervenanie očí
  • svetelné halucinácie

Ako sa očný tlak lieči

Dobrou správou je, že včasná diagnostika neovplyvní kvalitu života a ani vášho zraku. Preto sú prevencia a návštevy očného lekára kľúčové. Ak očný lekár odhalí zmeny očného tlaku, nasadí vám medikamentóznu liečbu vo forme očných kvapiek. V prípade, že kvapky nepomôžu a váš stav sa zhorší, lekár vám odporučí laserovú operáciu očí.