Home / Hudba / Ukulele

Ukulele

Ukulele pochádza pôvodom z Havajských ostrovov kde sa prezýva aj ako skákajúca blcha. Možno aj kvôli tomu, že má tak špecifický zvuk. Popíšeme vám štyri základné druhy ukulele.

Sopránové ukulele je najmenším typom ukulele. Skutočne je veľmi maličké a môžete si ho zobrať so sebou kdekoľvek do tašky. Tento typ má masívnu prednú dosku z mahagónu. Je ideálne pre ľudí ktorí majú malé ruky a dlane, úzke prsty alebo je vhodné aj pre deti ako ich prvý hudobný nástroj.

Koncertné ukulele je o niečo väčšie ako sopránové ukulele. Má 19 pražcov a telo má z mahagónu. Lepšie sa drží v rukách aj dospelým, nakoľko telo ukulele je väčšie aj zvuk, ktorý vydáva je plnší.

Tenorové ukulele je  ešte väčšie ako koncertné ukulele.  Má taktiež 19 pražcov  a telo  z mahagónu.  Na tele má výrez čiže pri hraní sa dostanete aj do vyšších polôh.  Je vybavené snímačom s predzosilňovačom, čiže je možné ho zapojiť aj do komba. Ideálne aj pre menšie koncerty, alebo keď chcete hrať niekde v bare.

Barytónové ukulele je najväčšie zo všetkých. Tvarom pripomína skôr malú gitaru.  Tento typ ukulele sa líši od tých predchádzajúcich hlavne tým, že struna nie je o oktávu vyššie a taktiež tým, že ladenie zodpovedá štyrom spodným strunám na gitare, čiže ak ste už niekedy v živote držali v rukách gitaru, ebudete mať s týmto typom ukulele vôbec žiadny problém. Tento typ ukulele znie skutočne hutne a basovo. Ďalšou výhodou tohto typu ukulele je, že má pražce ďalej od seba, čiže ak máte aj väčšie prsty, nebudete mať pri hraní žiadny problém.

Pred kúpou svojho prvého ukulele je potrebné si vyskúšať hlavne jeho zvuk. Čím viac sa vám jeho zvuk bude páčiť tým lepšie. Odsledujte si či je rovný krk ukulele. Pred kúpou je potrebné si vyskúšať, či je správne vyrobené a či sú správne nastavené všetky pražce.  Zvuk  musí byť čistý, nesmie byť počuť žiadne chrastenie. V prípade, že by boli struny na ukulele zle nastavené mal by sa dať zvuk nastaviť kobylkou s taktiež zvýšením alebo znížením dohmatu. Môžete skontrolovať taktiež kobylku či je správne prilepená. Je potrebné si vybrať správnu veľkosť ukulele.

Väčšina ľudí si vyberie to najmenšie sopránové ukulele pretože je malé a dobre skladovateľné, ale tým že je najmenšie je tiež najzložitejšie na výrobu a tým má aj najviac chybných kusov. Veľkou výhodou je aj to ak má ukulele možnosť úchytu na popruh. Pokiaľ je pre vás komplikované ustriehnuť všetky detaily, poraďte sa v kamenných predajniach. Napríklad predajca hudobných nástrojov Melody v pobočkách v Bratislave a v Žiline ponúka okrem samotných hudobných nástrojov aj skvelý servis.